CZASY SCHNIĘCIA KOTWY CHEMICZNEJ

08.12.2013
Używając kotwę chemczną musisz wziąść pod uwagę parametr czasu oraz termperatury, gdyż będą one wpływały bardzo mocno na technologię oraz wygodę wykonywania pracy, a także na wybór odowietniego typu kotwy - standardowej, tropikalnej czy zimowej.

Dlaczego jest to takie istotne żeby aż pisać o tym artykuł? Dlatego, że bardzo wiele osób nie zdaje sobie sprawy lub też niewłaściwie interpretuje podawane przez producentów parametry pracy, wiązania, żelowania, schnięcia, temperatury otoczenia i innych pojęć pojawiających się na opakowaniach kotwy chemicznej. Do tego występują żywice standardowe torpikalne oraz zimowe, a ich ceny znacznie się od siebie różnią. Kiedy zatem i przy jakich warunkach decydować się na wybór dedykowanego temperaturowo rozwiązania?

Zacznijmy zatem od temperatury.

Kotwy chemiczne są substancjami których czas wiązania [zachodzenia reakcji chemicznej wązania] jest warunkowany przez temperaturę. Nie wchodząc w szczegóły - im wyższa temperatura, tym szybsza reakcja wiązania - twardnienia. Są też substancjami egzotermicznymi, tj. wydzielają ciepło podczas zachodzienia reakcji [bardzo ładnie widać to w niskich temperaturach, gdy podczas wiązania żywica paruje - w temperaturach letnich - staje się tak gorąca że może poparzyć]. Wyjśniłwszy sobie tę kwestię, przejdźmy do temperatury otoczenia. 

Większość użytkowników odczytując z tabelek temperatury znajdujących się na opakowaniach produktów temperaturę otoczenia / wiązania / żelowania [istnieje wiele innych nazw], mylnie uznaje że chodzi o temperaturę w jakiej przyjdzie mu pracować - myśląc o temperaturze powietrza. UWAGA - temperatury podawane w tabelkach temperatur pracy dotyczą głównie temperatury PODŁOŻA a nie powietrza [chociaż po części także i powietrza]. Ja wolę używać stwierdzenia środowiska pracy. Wyjaśnijmy sobie zatem na czym polega różnica. 

Dla żywicy środowiskiem temperaturowym pracy jest po pierwsze temperatura w której żywica jest składowana bezpośrednio przed aplikacją [chodzi o to w jakiej temperaturze jest żywica jeszcze przed otwarciem tuby]. Tutaj możemy sobie wyobrazić skrajne sytuacje, które niestety bardzo często są codziennością u wykonawców - tj. pozostawianie tub masy chemicznej w samochodzie [np. bagażniku] na całą noc w zimie bądź na słońcu w lecie. Nie trudno sobie wyobrazić że w pierwszym wypadku żywica będzie miała temperaturę ujemną a w drugim jakieś 40 stopni C. Różnica jak na substancję zależną od temperatury - kolosalna. Zaleceniem producenta jest aby żywice przechowywać w temperaturach pomiędzy 5 a 25 st. C ale aplikować jak żywica ma temperaturę pokojową tj. ok 20 st. C. Parametry schnięcia na etykietach produktów podawane są na podstawie temperatury otoczenia w którym zachodzić będzie reakcja. Inna temperatura tuby przed aplikacją znacznie potrafi zmienić wskazywane parametry zarówno na szybszy jak i znacznie dłuższy czas zachodzenia reakcji. Prościej mówiąc - im żywica będzie zimniejsza tym reakcja będzie zachodziła dłużej - im cieplejsza - szybciej.

Kolejnym środowiskiem pracy dla kotwy chemicznej - tym razem już zmieszanej - czyli środowskiem w którym zachodzi właściwa reakcja, jest temperatura podłoża w którym kotwimy. Tutaj właśnie najczęściej występuje niezrozumienie pojęcia temperatury otoczenia. Dla kotwy chemicznej to właśnie podłoże jest otoczeniem o którym mowa w tabelkach, czyli musimy myśleć w kategoriach temperatury podłoża jako środowiska zachodzenia reakcji chemcznej - nie powietrza. Ciśnie się automatycznie na usta pytanie - a jaka to różnica - jakie ma to znaczenie? Już śpieszę z moim ulobionym przykładem. Jeżeli w nocy temperatura spada długotrwale do -10 st. C a rano przygrzeje słoneczko i zrobi nam +5 st. C - to zaczynając montaż w betonie powiedzmy o godzinie 9.00, jaką będziemy mieli temperaturę środowiska pracy dla żywicy - chodzi tą którą bierzemy do wyliczenia temperatury montażu? No - ja nie wiem :-) ale stawiam na jakieś -8 do -5 st. C. Beton względnie długo się zmraża ale i dużo czasu potrzebuje do uzyskania temperatury otoczenia. Przykład 2 - cały letni dzień słońce nagrzewa beton - postanawiamy kotwić wieczorem po zachodzie słońca powiedzmy w temperaturze 18 st. C. Jaką wartość temperatury weźmiemy z tabelki do wyliczenia czasu montażu? - Też nie wiem :-) ale na pewno nie 18 st.C. Zobaczcie do takiej tabelki jaka jest różnica pomiędzy czasem wiązania w takich skrajnych przypadkach. Praktyka wskazuje, że w przypadku nr 1 możemy nie być w stanie wykonać zamocowania tego samego dnia [schnięcie będzie zbyt długie] w przypadku nr 2 nie zdążymy zainstalować odpowiednio szpilek w otworach przed utwardzeniem żywicy.

No i w końcu omówimy temperaturę otoczenia [powietrza] jako środowisko pracy - i to na co ona bezpośrednio wpływa. No oczywiście w pierwszej kolejności na to jak przyjemnie nam się pracuje :-) Przekładając to jednak na kotwę chemiczną to oprócz opisanego wcześniej wpływu na temperaturę tuby bezpośrednio przed aplikacją, temperatura otoczenia będzie wpływała bezpośrednio na to jak szybko żywica będzie zastygała nam w mieszacz kotwy chemicznej, gdyż to właśnie dla niego środowiskiem pracy jest temperatura otoczenia.

Jak zatem temperatura otoczenia wpływa na komfort pracy kotwą chemiczna? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w artykule: TEMPERATURA OTOCZENIA A KOMFORT PRACY KOTWĄ CHEMICZNĄ

 

 

 NEWSLETTER

Zapisz się i bądź na bieżąco

ZADZWOŃ +48 794 414 064
© Copyright Zamocuj.pl